Assos gezilecek yerler konusunda diğer destinasyonlara göre çok daha kapsamlı ve özel alanlardan oluşmaktadır. Mitolojik efsaneler sizinle birlikte gezer adeta. Masmavi deniz ise her köşeden göz kırpar ziyaretçilerine. Assos turları dahilinde göreceğiniz bu güzelliklere hayran kalacaksınız.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir belde olan Assos, aslında Behramkale adıyla bilinir. Tarihi çok eski çağlara dayanan yöre, muhteşem denizi, tarihi eserleri ve harika manzaralarıyla tercih edilen bir tatil bölgesi halini almıştır. Tur programları da bölgenin tüm özelliklerini aynı paydada buluşturarak, misafirlerin hem dinlenebileceği hem de gezebileceği bir organizasyon oluşturmaktadır.

Tarihe ilgi duyanlar, antik yerleri dolaşmayı sevenler Assos’ta birçok gezilecek yer görüp, buraları kısa sürede ayrıntılı bir şekilde dolaşabilir. Öyle ki, amfi tiyatrodan Athena tapınağına, agoradan akropole, Behramkale köy içine kadar birçok noktadan tarih fışkırmaktadır.  Birbirinden güzel koylar ise tüm bakirliğiyle buraya gelen tatilcileri beklemektedir.

Özellikle otellerin yoğunlaştığı bölge olan Kadırga Koyu, hem dalgasız ve berrak denizi, hem de yörenin en büyük kumsalı özelliğiyle buraya gelenlerin ilk tercihi konumunda. Mitolojik efsanelerin beslediği Assos, muhakkak gidilip görülmesi gereken, hem tarih hem de deniz – güneş amacıyla başlıca tatil rotalarınızdan birisi konumunda.

Assos’ta Mutlaka Gezin

Arabayla gelinmesi çok kolay olan bölge, ulaşım hinterlandı bakımından da rahat bir noktadadır. Özel aracınızla gelmeseniz bile buraları dolaşmakta asla sıkıntı çekmezsiniz. Ayrıca Assos turları ile rehberler eşliğinde yöreyi daha yakından tanıma fırsatı bulursunuz. Assos görülecek yerler listesini atlamayın!

Assos’a turla geldiğinizde gezebileceğiniz belli başlı yerler şunlardır:

 • Adatepe

Kaz Dağı köylerinin içinde en dikkat çekici olanı kuşkusuz Adatepe’dir. Sebebi ise antik köylerden biri olmasıdır. Ayrıca İlyada’da bahsedilen ve Zeus ile Hera’nın Troya savaşını izledikleri antik Gargaros tepesinin burası olduğu tahmin edilir.

Daha köye girmeden önce antik bir dokusu olduğunu hemen görebilirsiniz. Zaten Zeus Altarı’nın girişi sizi karşılayacak, biraz ilerledikten sonra da kendilerini göreceksiniz. En son ise tüm körfez ve deniz manzarası ayaklarınızın altına serilecektir.

Adatepe, 1989 yılında sit alanı ilan edilmiş ve taş evler koruma altına alınmış. Dillere destan bir güzelliğe sahip olan bu yapılar sayesinde bugün taş işçiliği halen yaşayan bir gelenek. Öyle ki tüm konaklama alanlarından küçük aksesuarlara kadar bu doku kendini gösteriyor.

Köyde iki tane konaklama tesisi bulunuyor. Meydandaki 400 yaşındaki çınar ağacı ise bölgenin adeta sembolü. Etrafındaki otantik kahveler ise turistik bir cazibe merkezi.

 • Behramkale ve Ünlü Köprüsü

Limanı, plajı ve otantik atmosferiyle gezginlerin hemen ilgisini çeken Assos Behramkale, bölgenin ismi geçtiği zaman ilk akla gelen adreslerden biridir. Küçüktür aslında ama tarihi dokusuyla kendine has bir güzelliği vardır.  En çokta 14’üncü yüzyılda yapılmış köprüsüyle zihinlere kazınmaktadır. Tuzlu çayda tüm bu manzaranın önemli bir parçasıdır.

 • Athena Tapınağı

Geçmişi 2000 yıl öncesine dayanan Assos Athena Tapınağı, Arkaik dönemde inşa edilmiştir. Anadolu mimarisinin ilk ve tek Dor Tapınağı olmasıyla dikkat çekmektedir. Mimari açıdan da neredeyse tek örnektir. Zaten bu özellikleriyle Anadolu mimari tarihinde kendine özgü bir yer edinmiştir.

 • Assos Antik Tiyatro

Assos Antik Tiyatro, bölgenin güney yamacında yer almaktadır ve Midilli Adası’na bakan müthiş bir manzaraya sahiptir. Tarihte sosyal hayatın önemli bir odak noktası olarak dikkat çeken bu yer, mimari açıdan da neredeyse kusursuzdur. Doğal bir kaya oyuğunun içerisine inşa edilmiştir, yapım tekniği ve planı da Roma dönemine ait olduğunu göstermektedir. Tiyatro yaklaşık olarak 5000 kişilik kapasiteye sahiptir. İki koridor tasarımıyla da oturma bölümü 3 alana ayrılmıştır. Assos Antik Tiyatro’da aşağıdan yukarıya 7 yürüyüş yolu bulunmaktadır.

 • Akropol

Behramkale’nin tepeye doğru giden yolları kişileri Assos Akropol ’üne doğru götürmektedir. Deniz seviyesinden 238 metre yükseklikte olduğu düşünülünce, manzaranın ne kadar güzel olduğunu tahmin etmek hiçte zor olmasa gerek. Yapının çevresi ise 3 km uzunluğunda surlarla çevrilmiştir.

 • Nekropol

Assos Nekropolü 1000 yıllık geçmişiyle tarihe tanıklık etmektedir. Burayı gezerken farklı lahitler, anıtlar ve mezar taşları görülmektedir. Kentin batı kapısına giden yolun iki tarafında yer almaktadır. Görülecek önemli yapılar arasında ise açık aile mezarları, büyük boyutlu lahitler ve M.Ö 6’ıncı yüzyıla dayanan mezar taşları yer almaktadır.

 • Hüdavendigar Camii

I. Murat döneminde yaptırılan Hüdavendigar Camii, içinde kadırga resimlerine yer verir. Özelliği ise Osmanlı cami mimarisinde daha önce görülmemesidir. Mimari açıdan oldukça farklıdır. Osmanlı döneminden izler taşıyan yapı, tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiştir.

Antik Topraklarda Neler Yapılabilir?

İster günübirlik ister konaklamalı Assos turlarını seçin, aşağıdaki listeyi tamamlamadan evinize dönmeyin.

 • Her yerde fotoğraf çekin.
 • Amfi tiyatroyu ve Athena tapınağını görün.
 • Bababurnu’nda güneşin batışını izleyin.
 • Babakale’ye gidin, Osmanlı kalesini gezin.
 • Limandaki restoranlarda gece balık yiyin.
 • Kadırga Koyu’nda denize girin.
 • Gülpınar’ın köylerini gezin.
 • Behramkale köy içinde Türk kahvesi için.
 • Açıklarda dalış yapın.
 • Kiremitte köfte yiyin.
 • Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni gezin.
 • Eylül ayındaki Assos Festivalini kaçırmayın.
 • Taş ocaklarını ziyaret edin.
 • Agora’yı ziyaret edin.
 • Şirin otellerden birinde konaklayın.

Yorumlar

 1. Deniz
  07/20/2013 0:56
  Cevapla

  Assos tutkunları bilir, gece limanda sakin balık keyfi yapılır. Gündüzleri deniz için adres Babakale ve Gülpınar’dır. Akşam üstü Kadırga favoridir.

 2. Didem Yalçın
  06/18/2014 14:22
  Cevapla

  Kültür turizmi meraklılarının mutlaka gitmesi gereken bir yer. Her yer, tüm köşeler çok özel… Assos tatilimdeki kadar fotoğraf çektiğimi hatırlamıyorum.

 3. Sinan Yüksel
  06/18/2014 14:23
  Cevapla

  Assos’ta ben en çok Adatepe’yi beğendim. Zeus Atlarının güzelliği ile deniz manzarası bir harikaydı. Sırf Adatepe’yi bir daha görmek için Assos’a gitmek istiyorum.

 4. Eray Kalkan
  06/18/2014 14:23
  Cevapla

  Athena Tapınağı’ndan mı bahsetsem yoksa Behramkale Köprüsü’nden mi bilemiyorum!!! Çok güzel bir yer, gitmeyen varsa bugüne kadar gitmediğine pişman olacak…

 5. İrem
  07/08/2014 16:43
  Cevapla

  Muhteşem bir tatil geçirmek için ilk defa Assos’a geldim ve kendimi harika hissettim. Ruhum dinlendi yoğun iş hayatımdan uzaklaştım huzurlu bir tatil geçirdim.
  Gezilecek yerlerini gördükten sonra hayran kaldım ve bol bol fotoğraf çektim gerçekten muhteşem yapılar var ve harika fotoğraflar çıkartıyor insana tavsiye ediyorum kesinlikle Assos’u görmeniz gerekli.

 6. Merve
  07/08/2014 16:46
  Cevapla

  Assos Tularına katıldığım kendimi o kadar iyi hissettim ki. Rüya gibi bir tatil beni bekliyormuş. Arkadaşlarım anlatıyordu da inanmıyordum gerçekten kendim gelir görünce inandım gerçekten muhteşem bir yer. Tarihin ve doğanın bir arada olduğu bir yer arıyorsanız eğer burası tam size göre muhteşem bir cennet rüya gibi bir tatil geçireceksiniz. Tur programı sayesinde pek çok yer gördük ve hepsi birbirinden güzeldi.

Sen de Yorum Yaz

Assos turuna katılmış veya katılmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Assos turuna katılacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Turlara katılmış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Assos Turları

Abone Ol

Assos turu fırsatlarından haberdar olmak için bültenimize abone olun..

Seo

Seo